2011. november 18., péntek

Éjszaka, polcok neonfényben és a történet folytatódik az elejéről

Az O’Malia’s bár éjfélig van nyitva, de este tíz körül már alig néhány ember lézeng a félteszkónyi áruházban. Ilyenkor kiváló alkalom nyílik a hangszórókból finoman szóló hegedűverseny hangjai mellett elmerengve újra és újra megállni az olyan, megszokhatatlan de valójában teljesen logikus termékek előtt, mint például a dobozolt tojásfehérje vagy az ígéret szerint egy perc alatt elkészülő zabpehely vagy éppen a hideg vízben is megfővő (illetve pontosan mit is csináló?) filteres tea.
Az alkalomhoz illő csendes áhítattal járkáltam a polcsorok között. Amikor éppen átvágni készültem egy folyosón, furcsa, súrlódó hangot hallottam és valami finoman a bokámnak ütközött. Letekintve láttam, hogy egy Heinz Baked Beans doboz pörög egyre lassulva a linóleumon, újra felnézve pedig megláttam az integető, létrájáról éppen lekászálódó és felém elinduló eladót is. Otthon eszembe sem jutott volna, de itt magától értetődőnek tűnt, hogy először egy félig kivitelezett bowling-mozdulatot imitálva úgy teszek, mintha a padlón akarnám visszagurítani neki a konzervet, és valahogy az is magától értetődőnek tűnt, hogy az eladó egy félig, de azért érzéssel kivitelezett amerikai focis helyezkedéssel válaszol erre. A konzerv végül teljesen polgári visszaszolgáltatását és a kedélyes magyarázkodást – tudod, olyan bonyolult felrakni ezeket a fenti polcra, és ha leesik, már nehéz elkapni – követően természetesen nem maradhatott el a minden áruházi kérdések legfantasztikusabbika: mindent rendben találtál?

Igen, mondtam teljes meggyőződéssel, majd a lehető legnagyobb ívben elkerülve a már újra a létra tetején egyensúlyozót, átfordultam a párhuzamos sorba, a chipsek és chipsek komor világába. Az egyik teljesen ártalmatlannak kinéző zacskó csomagolásán feltüntetett adatokat böngészve ezredszerre is rádöbbentem, hogy az itt bevett adag-alapú kalóriafeltüntetés az egyik leghuncutabb dolog a világon.

Egy perc nem telik el és a szomszédból puha koppanás, egy gördülő tárgy hangja majd diszkrét csattanás hallatszik, a doboz egyre lassuló pörgését már csak hozzáképzelem. Hatásszünet, majd lépcsőfokonként fémesen felnyög a létra is. Szeretnék neki biztatóan inteni, hogy semmi gond, előfordul, de több száz zacskó chips van köztünk. Legközelebb inkább megveszem, becsszó.

2011. november 8., kedd


A minap kipróbáltam az egyetem számos, szürreálisan fantasztikus szolgáltatása közül az egyiket, a 0-24 csetes segítségkérést. Az apropó majdnem lényegtelen, mindössze azt akartam megtudni, hogy miért nincsen nekem feltöltött nyomtatási számlám, amikor másoknak van. Az is majdnem ugyanannyira lényegtelen, hogy a választ megkaptam öt percen belül. Azt viszont még mindig nem tudom megszokni, ahogy megkaptam. Kérlek kapcsolódjatok be a beszélgetésbe egy ponton, mondjuk itt:
(18:34:32) Tim D said to you:
Your department that you are affiliated with could pay for this printing for you if you have a departmental account number. It is $4 for a 100 pages
(18:34:47) Tim D said to you:
You can also pay for this with cash, check, credit, debit at our desk in the library
(18:35:35) You said to Tim D:
oh I see, thank you, I'll do it then
(18:35:41) Tim D said to you:
Sorry about that!
(18:35:43) Tim D said to you:
You have a great night
(18:36:03) You said to Tim D:
It's okay, 4 bucks is not that bad
(18:36:08) Tim D said to you:
Yeah not too bad really
(18:36:12) Tim D said to you:
works out to 4 cents a paper I think
(18:36:38) You said to Tim D:
yes, that sounds reasonable - great night for you too!
(18:36:42) Tim D said to you:
No trouble at all
(18:36:44) Tim D said to you:
Take care
***
Kell-e még ehhez valamit hozzátennem?
Úgy érzem nem lesz egyszerű innen felvenni a fonalat otthon a matchos pultosnénivel.
Természetesen ez a bejegyzés semmiképpen sem maradhat soundtrack nélkül. Mivel a házinénim hűtőszekrényén négy darab Beatleses hűtőmágnes is van (találjátok ki, miért négy), és itt Bloomingtonban valami elképesztő Beatles-revival van – legalább hetente egyszer Beatles szól az Indiana Memorial Union Starbucksban, és eddig minimum fél tucat Beatles-pólós leányt, fiút láttam, ezért a választás egyértelmű. Ölellek titeket, innen a messzeségből.


(Disclaimer: természetesen a nevet megváltoztattam)

2011. november 3., csütörtök

Bloomington Fun Facts – Vol. 1.

Amikor az embernek nincsen ideje és pláne kedve csak úgy blogolgatni, ugyanakkor a barátai felől érkező szeretetteljes bejegyzésigénylő presszió lassan már feldolgozhatatlan lesz, nincsen jobb menekülőútvonal mint az úgynevezett szórakoztató de egyben színigaz adatok, tények listába gyűjtése. A következőkben tehát ellenállhatatlanul vicces valóságdarabok következnek Bloomingtonból és tágabb vonzáskörzetéből. Azzal az illúzióval áltatom magam, hogy a nagyon általános amerikai dolgokat nem részletezem, de biztos lesznek köztetek olyanok, akiknek ismerős lesz egy-egy amerikanizmus, ilyenkor csak gördítsetek lejjebb eggyel.

– A bloomingtoni csapvíznek nem kellemetlen, nem is rossz, hanem valami aránylag elviselhetetlenül átkozottul szar íze van. Ezt a körülményt feltehetően a Bloomingtoni Vízművek illetékesei is kénytelenek voltak akceptálni, ez vezethette őket arra, hogy a tényállást a cég honlapján a következő, a Gyurcsány-Szijjártó-féle retorikai valóságteremtő központot is leiskolázó kérdés formájában interpretálják a nagyközönség felé: „Why does my water taste or smell funny, and is this harmful?” Megsúgom a választ: a „vicces” ízt szerintük a klór okozza. Természetesen meglehet, hogy én vagyok a rosszindulatú, és valójában a CEO és az egész vezetőség a hasát fogva röhögött jobbra-balra gurulva a központi üzemegység irányítótermében, amikor először belekóstoltak a vízbe, ki tudja.

– Megvan az a jelenet, amikor egy amerikai akciófilmben a főhős szorult helyzetbe kerül egy szobában és némi körülnézés után a homlokára csap, leszerel egy rácsot a falon, majd elindul a megnyiló alagútban egy irányba, mintha ez lenne a világ legtermészetesebb dolga? Az én szobámban, és majd minden helyiségben tényleg van egy ilyen rács, ugyanis a fűtőrendszer itt azonos a hűtőrendszerrel, azaz télen meleg, nyáron hideg levegő jön belőle, egyenletes zúgás kíséretében. Ami egy kicsit olyan hangulatot ad a hálószobának, mintha egy kompon üldögélnék a gépház mellett, de kibírható.

– Itt minden kenyérben cukor van. Ha szerencséd van, mert ha nincs, akkor még inkább magas fruktóztartalmú kukoricaszirup (high fructose corn syrup), ami az ún. élelmiszeripari hulladék egy különösen kreatív manifesztációja, és semmi más funkciója nincs, csak hogy az adott ételbe pár plusz kalóriát nyomjon. Mint azt nemrég megtudtam, a kukoricaárakat mesterségesen nyomják lefelé némely huncut multinacionális vállalatok, így a kukorica (természetesen Monsanto-féle, azaz génmódosított) szinte minden formája megtalálja szinte mindenhova az útját: az állatokba, a húsba, a kenyérbe, a lekvárba, az italokba, mindenhova.

– Ha kártyás telefonod van, nem csak a fogadott hívásokért, de a fogadott üzenetekért is fizetned kell – ugyanannyit, mint a kezdeményezett hívásokért vagy küldött üzenetekért. Ki akarsz baszni valakivel? Küldj neki pár tucat üzenetet, és merítsd le a kártyáját, nem én mondtam.

– Ha kérsz bárhol bármilyen üdítőt, először teletöltik a poharad jéggel, utána jöhet a többi.

A vizes tematikához kapcsolódva e bejegyzés soundtrackjének a csodálatos Thrice zenekar még csodálatosabb Open Water című számát választottam – a választásnak még az ad különösen fájdalmas aktualitást, hogy amikor meg akartam venni a múlt heti chicagói koncertjükre a jegyet, kiderült hogy már minden jegy elkelt, így lemaradtam róluk, és meglehet, soha nem látom már őket az életben.